Granitas – tai grūdėtos struktūros kristalinė uoliena, pasižyminti ypatingu tvirtumu, todėl naudojama tiek apdailai, tiek kaip statybinė medžiaga.
Granitas išsiskiria savo atspalvių bei raštų įvairove. Ši uoliena lengvai atpažįstama iš tekstūros, kurioje grūdėtumas varijuoja savo dydžiu, kartais sudarydamas srovės įspūdį.
Pati svarbiausia granito savybė yra kietumas. Tai suteikia galimybę universaliai pritaikyti šią uolieną net ir tiems paviršiams, kuriuos veikia nepalankios oro sąlygos ar fiziniai veiksniai, pavyzdžiui, granitas yra ilgaamžė medžiaga virtuvės stalviršiams, lauko ir vidaus palangėms, plytelėms ir kt. Taip pat granitą galima naudoti interjere ir apdailoje, tai populiari medžiaga įrengiant vonios kambario paviršius, židinius, laiptus, grindis ir sienas. Lauko apdailoje granitas naudojamas įvairiems fasado elementams, sodo ar kiemo puošybai. Granitas – natūrali medžiaga, todėl tiek lauko, tiek vidaus apdailai ją itin dažnai renkasi rekreacinių paslaugų teikėjai: SPA centrai, viešbučiai.
Uolienos susidaro tiek giliai žemėje, tiek paviršiuje. Tai lemia jų sudėtį, pagal kurią jos yra skirstomos į daugybę rūšių. Granitas – viena populiariausių uolienų rūšių, vertinamas dėl savo įvairovės ir tvirtos struktūros. Ši uoliena formuojasi giliai žemėje, todėl yra veikiama stipraus slėgio ir aukštų temperatūrų, sukeliančių mineralų reakcijas. Granito formavimosi procese veikia raginukė, feldšpatas, kvarcas, mikroklinas, biotitas ir kiti mineralai. Akmens sudėtis lemia jo išvaizdą ir tvirtumą – tam daugiausiai įtakos turi kvarco ir feldšpato kiekis sudėtyje.
Granitas yra priskiriamas magminių uolienų grupei, yra palyginti tvirta, natūrali uoliena. Atsižvelgiant į skirtingą sudėtį ir savybes, kai kurių granito rūšių naudojimas yra paplitęs statybose, o kitos plačiai panaudojamos interjerui ir eksterjerui, suteikia dekoratyvumo.
Giliai po žeme susidarantis granitas yra kasamas arba randamas žemės paviršiuje – kartais gamtoje vykstantys procesai išstumia akmens luitus į paviršių. Vis dėlto granitas nėra retas, jo randama daugelyje vietų, tarp jų ir Lietuvos teritorijos pietryčiuose. Granito prieinamumas ir puikios savybės užtikrina jo populiarumą: daugybė žmonių visame pasaulyje vertina granitą.
Granito išvaizda nėra vienalytė – tai nurodo ir pats uolienos pavadinimas, kuris lotynų kalba reiškia grūdą, kruopelę. Tai aiški nuoroda į grūdėtą akmens struktūrą. Savita išvaizda ir spalvos suteikia granitui dekoratyvią išvaizdą, jis yra lengvai derinamas. Raštai skiriasi priklausoma nuo granito rūšies ir yra nulemti formavimosi procesų. Granitas varijuoja nuo beveik vienspalvio iki sluoksniuotos ar taškuotos išvaizdos. Unikalumo suteikia ir skirtingas grūdėtumas, kuris gali siekti nuo vieno iki 10 milimetrų dydžio grūdelius. 5-10 milimetrų dalelės jau yra laikomos stambiu grūdėtumu. Iš granito įvairovės išsiskiria rapakivis, pasižymintis stambiais grūdeliais, siekiančiais keletą centimetrų ir sudarančiais kristalus. Nors ši rūšis nėra atspari šilumai ir šalčiui bei nepasižymi ypatingu tvirtumu, savo išvaizda pavergia daugybę interjero dizainerių. Tokią struktūrą turi ir garsiausias Lietuvos akmuo – Puntukas.
Kad ir kokią granito spalvą ar struktūrą pasirinksite, akmuo pasižymės puikiomis, granitui būdingomis savybėmis. Tai ilgaamžę uoliena, išsiskirianti patvarumu ir atsparumu, todėl tinka naudoti net tose vietose, kur kitos kitos medžiagos yra trumpaamžės. Tvirtas granito paviršius puikiai atlaiko įvairias oro sąlygas: drėgmę, temperatūrų kaitą ir kt. Taip pat šis akmuo yra atsparus mechaniniam poveikiui, pavyzdžiui, braižymui. Dėl šios savybės granito paviršiai yra praktiški ir patogūs virtuvėje, be to, jie neleidžia kauptis bakterijoms, o tai taip pat labai naudinga vietose, kurios turi sąlytį su maisto produktais.